پورتال سازمانی

پرتال سازمانی

پورتال هوشمند

چهارشنبه, 22 آبان 1398
جاذبه های گردشگری

آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری

شهر بندرلنگه را باید شهر مساجد و برکه ها نامید، زیرا در این شهر برکه ها و مساجد ارزشمندی وجود دارد که بیشتر آنها در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند.برخی از آثار تاریخی شهربندرلنگه به شرح ذیل می باشد:

·         خانه فکری: بنای خانه فکری توسط یکی از تجار معروف بندرلنگه به نام مرحوم حاج عبدالواحد فکری احداث شده است. این بنا با بادگیری های بلند و زیبای خود یکی از الگوهای اصلی معماری جنوب محسوب می شود.

·         مسجد ملک ابن عباس:این مسجد به دستور حاج محمدبن عباس برای سیدمحمد عالم ساخته شد. ابن عباس از تجار معروف بندرلنگه بود و برای ساختن مسجد و مناره آن استادی به نام حاج محمد را از نجف آوردند. این مسجد مناره بسیار زیبایی به ارتفاع 22 متر با قطر 5/3 متر دارد.

·         مسجد افغان: این مسجد در محله افغان بندرلنگه قرار دارد و یک شبستان زمستانی و یک شبستان تابستانی دارد که ستون های آن با گچبری قالبی زیبا و برجسته شده است. تاریخ ساخت این بنا سال 1270 هـ.ق است.

·         مسجد خداداد: این مسجد در محله مساح بندرلنگه قرار دارد و به عنوان اولین مسجد تشیع در این بندر، هنوز صورت تاریخی خود را حفظ کرده، محراب آن تزیینات گچبری بسیار زیبایی دارد.

·         قلعه لشتان: قلعه لشتان بر روی کوهی در فاصله 6 کیلومتری بندرلنگه ساخته شده، این قلعه احتمالاً از طریق یک تونل زیرزمینی به دریا راه داشته است. عده ای هم معتقدند که ساختمان قلعه لشتان متعلق به دوره هخامنشی است. برخی نیز آن را مربوط به دوره حضور پرتغالی ها در منطقه می دانند.

خانه واحدی ، آب انبارحاجی ابراهیم ،آب انبارحاجی محمد ،حسینیه حدادی ،حسینیه غضنفری،حسینیه بنگی  نیز از دیگر اماکن دیدنی بندرلنگه محسوب می شوند.


5.2.1.0
V5.2.1.0